معرفی کشور بلاروس

بلاروس ( بلاروسی: Беларусь ،الفبای لاسينکا: Belaruś ؛ الگو:زبان روسی ، نام قدیمی تر: Белору́ссия تلفظ: بـِلُروسّییا) يک سرزمين دور از دريا در اروپای خاوری است، که با کشورهای روسيه، اوکراين، لهستان، لیتوانی، و لتونی هم مرز می‌باشد . پايتخت آن شهر مينسک است، و شهرهای مهم ديگر آن برست، برست، گرودنو، گومل، موگليف و ويتبسک هستند.

در بيشتر دوران تاريخ، اين ناحيه که هم اکنون تحت عنوان بلاروس شناخته می‌شود، بخشی از سرزمین‌های ديگر بود که از آن جمله می‌توان به دوک نشین پولاتسک ، دوک نشین بزرگ لیتوانی ، همسود لهستان-ليتوانی و امپراتوری روسيه اشاره کرد. نهايتاً، در سال ۱۹۲۲، به يک جمهوری در اتحاد شوروی تحت عنوان بلاروسيه SSR تبديل شد . اين جمهوری به طور رسمی در ۲۷ اوت ۱۹۹۰، حاکميت خود را اعلام نمود ، و در پی فروپاشی کشور شوروی ، استقلال خود را به عنوان جمهوری بلاروس در ۲۵ اوت ۱۹۹۱ اعلام نمود . از سال ۱۹۹۴ تاکنون ، الکساندر لوکاشنکو رئيس‌جمهور اين کشور بوده است. بلاروس فعلاً در حال مذاکره با همسايه خود روسيه است تا هر دو کشور در ميان ساير موارد، اقتصاد خود را در طرحی به نام اتحاديه روسيه و بلاروس با همديگر يکپارچه نمايند . اين کشور هنوز هم متحمل آثار انفجار هسته‌ای در حادثه چرنوبيل در سال ۱۹۸۶ می‌باشد ، که در همسايگی جمهوری سوسياليست شوروی اوکراين قرار داشت.

از لحاظ رسمی، اين کشور تحت عنوان جمهوری بلاروس (به زبان بلاروسی: Рэспубліка Беларусь ، لاسينکا: Respublika Biełaruś ؛ زبان روسی: Республика Беларусь،Respublika Belarus) شناخته می‌شود، در حالی که نام کوتاه آن بلاروس است. برخی کاربرد عبارت ” بلاروسی ” را که با استفاده از بيان مستقيم روسی سازی آن بوده، کسر شان می‌دانند. اين نام به طور نادرست به ” روسيه سفيد ” ترجمه شده ، که اين نام به يک منطقه‌ای جداگانه اشاره دارد.

 

 

تاريخچه نام

از لحاظ تاريخی، نام اين کشور در زبان انگليسی به ” روسيه سفيد ” اشاره شده است. اما اين نام دقيقاً درست نيست؛ ترجمه درست آن عبارت است از:”روتنيای سفيد” (ناحيه‌ای در اوکراين)؛ که اين اقدام (نادرست) تا امروز نيز در زبانهای ديگر نيز تداوم يافته است.

نخستین کاربرد شناخته شده از کلمه ” روسيه سفيد ” راجع به بلاروس در اواخر قرن شانزدهم از سوی فردی اروپایی به نام جرومی هورسی صورت گرفت. او اين اصطلاح را برای تشريح امپراتوری ايوان آزارنده بکار برد. طی قرن هفدهم، تزارهای روسی از عبارت ” روتنيای سفيد ” استفاده نمودند که تلاش می‌کردند ميراث خود را از (سرزمین) همسود لهستان-ليتوانی بگيرند. پس از آن که اين همسود فروپاشيده شد، سرزمین‌هايی که هم‌اکنون بلاروس را تشکيل می‌دهند به طور رسمی تحت عنوان ” بلاروس ” و” بلاروسی ” ناميده شدند و این نام‌ها جایگزین نام‌های ممنوعه ” ليتوا ” و ” ليسوينی ” بودند و کاربرد آن شدند. [۱]

تلفظ‌های بلوروسيه و بيلوروسيه نقل حروف نام اين کشور بر اساس (تلفظ) روسی است. بلاروس در روزهای امپراتوری روسيه “بلوروسيه ” ناميده می‌شد و تزار روسيه معمولاً “امپراتور کل روس ها- روسيه بزرگ ، روسيه کوچک ، و سفيد” خوانده می‌شد. اين کار در سراسر دوران شوروی ادمه يافت ، ضمن آن که نام رسمی اين کشور نام جمهوری سوسياليست روسيه شوروی ” برای خود انتخاب نموده بود . برخی از اهالی بلاروس با نام “بلاروسيه ” مخالف هستند، چرا که آن نام، در نظرشان روزهای تحت حکومت روسيه و شوروی را تداعی می‌نمايد. [۲]

در سال۲۰۰۲، يک بررسی اطلاعاتی از سوی وب‌سايت pravapis.org انجام گرفت تا ببينند کدام نسخه از اين نام در اکثر وب سايت‌ها مورد استفاده قرار می‌گيرد. با استفاده از گوگل، وب سايت به جستجوی اصطلاحات گوناگون و عباراتی پرداخت که در آن کلمه ” بلاروس ” وجود داشت، و شکل رسمی کوتاه آن نام برای ٪۹۳ از وب سايت‌ها مورد استفاده قرار گرفته بود. تلفظهای “بلاروسيه” ، ” بيلوروسيه ” و بيلوروسيا ” در ٪۱ تا ٪۲ از موارد به کار رفته بود.[۳]

امروزه تعدادی از زبان‌ها هنوز از بلاروس به عنوان روسيه سفيد نام می‌برند، همچون ” Weiβrussland ” در زبان آلمانی، “بياض روسيه” در زبان ترکی يا ” Λευκορωσία” (لوکوروسيه)در زبان يونانی.

=======================================================

فهرست کارخانجات فعال در زمینه تولید و فروش محصولات لبنیاتی جمهوری بلاروس

مشخصات تماس

محصولات

نام شرکت

ردیف

تلفن :(+375  1512) 22649

فاکس:(+375 1512) 51583

www.bellakt.com

bellakt@bellakt.com

محصولات برای زنان باردار،

غذای کودک،محصولات لبنی،

محصولات برای ورزشکاران،محصولات خشک

بل آکت

تلفن: +375162 47-06-24

فاکس:  +375162 47-07-67

www.brestmilk.by

bmk@savushkin.by

انواع ماست،کفیر،کره،شیر،شیر خشک،

آبمیوه، انواع پنیر،

ساوشکین پرادوکت

تلفن/فاکس:

+3752339 2-7181

www.rmkk.by

office@rmkk.by

پنیر،کره،محصولات شیر خشک، شیر غلیظ شده، مایونز، شیر برای کودکان،محصولات شیر کامل

محصولات لبنی راگاچف

تلفن:  (+375 152) 43-01-72

فاکس:   (+375 17) 210-83-51

www.milk.by

gmk@tut.by

تولید فرآورده های لبنی،پنیر،کره،ماست

دسر پنیر،بستنی،مایونز،آب میوه،آب و نوشیدنی

مالوچنی میر

تلفن/فاکس:

(+375 1642) 2-23-21

www.kobrincheese.com

sec@kobrincheese.com

بستنی ،محصولات شیر کامل،ماست،مایونز،کره،

پنیر خامه ای،نوشیدنی ،دسر های لبنی،سس و خردل، انواع پنیر ،خامه

کبرین

تلفن: (+375 222) 428756

فاکس:  (+375 222) 428751

info@babushkina.by www.babushkina.by

شیر، نوشیدنی شیری، محصولات لبنی برای کودکان، انواع ماست ،خامه ،

نوشیدنی های میوه ای ماستی، پنیر، مایونز، کره،

محصولات شیر خشک

بابوشکینا کرینکا

تلفن:+375 17 334 37 93

فاکس:+375 17 344-67-93

gmz2@nsys.by

www.gmz2.by

انواع شیر،کفیر،کرم،خامه، انواع محصولات پنیر

آب میوه ،نوشیدنی های گازدار، کره، مایونز

کنسانتره ، آب پنیر

گرمل زاود

تلفن/فاکس:

+375163271350

prjmsz@brest.by

cheese.brest.by

پنیر، کره، محصولات شیر کامل

کارخانه مواد لبنی پروژان

تلفن:+375-1643-22321

فاکس:+375-1643-45050

assistant@cheese.by

ماست،  پنیر،  کره ، خامه،   بستنی،  سس مایونز، شیر ، پنیر، پروتئین آب پنیر، شیر غلیط شده  کم چربی و 8.5 ٪ چربی.

جایگزینی برای شیر (جایگزین شیر برای دام )

بریوزکا

تلفن/فاکس :(+3751794) 55-8-39

luban-cheese.com

luban_cheese@tut.by

انواع پنیر، کره، محصولات شیر کامل، شیر خشک، جایگزین شیر

کارخانه پنیر سازی لوبانسکی

تلفن/فاکس:+375163171-777

reception_cheese@mail.ru

belcheese.by

انواع پنیر، کره

کارخانه پنیر بلاوژسکی

تلفن/فاکس:

+ 375-2156-2-50-07

www.glmkk.by

info@glmkk.by

شیر خشک، پنیر، کفیر،ماست، کره حیوانی، شیر غلیظ شده

کارخانه محصولات لبنی و  کنسروی گلوبکسکی

تلفن: +375 163323073

فاکس:+375 1633 2-46-34

liahmolzavod@tut.by

molzavod.by

پروتئین شیر( کازئین)،شیر،کره،کفیر،ماست،پنیر

کارخانه محصولات لبنی لیاخوسکی

تلفن/فاکس :+375 1514-28003

msz@mail.grodno.by

www.schuchin-cheese.by

انواع پنیر، ماست، کره، محصولات شیر کامل، نوشیدنی های بر پایه شیر

کارخانه پنیر سازی و محصولات لبنی شوچینسکی

تلفن/فاکس :+375 1715 56366

sz_berezino@mail.ru

www.berezino-cheese.by

انواع محصولات لبنی، پنیر، کره، شیر خشک

کارخانه پنیر سازی بریزینسکی

تلفن:+375 165341498

فاکس:+375 165341549

marketpmk@mail.ru

کره، بستنی، شیر، کازئین، محصولات بر پایه  بیفیدو باکتری

کارخانه محصولات لبنی پینسک

 

تاریخچه نام بلاروس

بلاروس یک سرزمین دور از دریا در اروپای خاوری است، که با کشورهای روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی، و لتونی هم مرز می‌باشد . پایتخت آن شهر مینسک است، و شهرهای مهم دیگر آن برست، برست، گرودنو، گومل، موگلیف و ویتبسک هستند…

در بیشتر دوران تاریخ، این ناحیه که هم اکنون تحت عنوان بلاروس شناخته می‌شود، بخشی از سرزمین‌های دیگر بود که از آن جمله می‌توان به دوک نشین پولاتسک ، دوک نشین بزرگ لیتوانی ، همسود لهستان-لیتوانی و امپراتوری روسیه اشاره کرد. نهایتاً، در سال ۱۹۲۲، به یک جمهوری در اتحاد شوروی تحت عنوان بلاروسیه SSR تبدیل شد . این جمهوری به طور رسمی در ۲۷ اوت ۱۹۹۰، حاکمیت خود را اعلام نمود ، و در پی فروپاشی کشور شوروی ، استقلال خود را به عنوان جمهوری بلاروس در ۲۵ اوت ۱۹۹۱ اعلام نمود . از سال ۱۹۹۴ تاکنون ، الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهور این کشور بوده است. بلاروس فعلاً در حال مذاکره با همسایه خود روسیه است تا هر دو کشور در میان سایر موارد، اقتصاد خود را در طرحی به نام اتحادیه روسیه و بلاروس با همدیگر یکپارچه نمایند . این کشور هنوز هم متحمل آثار انفجار هسته‌ای در حادثه چرنوبیل می‌باشد ، که در همسایگی جمهوری سوسیالیست شوروی اوکراین قرار داشت.

از لحاظ رسمی، این کشور تحت عنوان جمهوری بلاروس شناخته می‌شود، در حالی که نام کوتاه آن بلاروس است. برخی کاربرد عبارت ” بلاروسی ” را که با استفاده از بیان مستقیم روسی سازی آن بوده، کسر شان می‌دانند. این نام به طور نادرست به ” روسیه سفید ” ترجمه شده ، که این نام به یک منطقه‌ای جداگانه اشاره دارد.

 

از لحاظ تاریخی، نام این کشور در زبان انگلیسی به ” روسیه سفید ” اشاره شده است. اما این نام دقیقاً درست نیست؛ ترجمه درست آن عبارت است از:”روتنیای سفید” (ناحیه‌ای در اوکراین)؛ که این اقدام (نادرست) تا امروز نیز در زبانهای دیگر نیز تداوم یافته است.

نخستین کاربرد شناخته شده از کلمه ” روسیه سفید ” راجع به بلاروس در اواخر قرن شانزدهم از سوی فردی اروپایی به نام جرومی هورسی صورت گرفت. او این اصطلاح را برای تشریح امپراتوری ایوان آزارنده بکار برد. طی قرن هفدهم، تزارهای روسی از عبارت ” روتنیای سفید ” استفاده نمودند که تلاش می‌کردند میراث خود را از (سرزمین) همسود لهستان-لیتوانی بگیرند. پس از آن که این همسود فروپاشیده شد، سرزمین‌هایی که هم‌اکنون بلاروس را تشکیل می‌دهند به طور رسمی تحت عنوان ” بلاروس ” و” بلاروسی ” نامیده شدند و این نام‌ها جایگزین نام‌های ممنوعه ” لیتوا ” و ” لیسوینی ” بودند و کاربرد آن شدند.

تلفظ‌های بلوروسیه و بیلوروسیه نقل حروف نام این کشور بر اساس (تلفظ) روسی است. بلاروس در روزهای امپراتوری روسیه “بلوروسیه ” نامیده می‌شد و تزار روسیه معمولاً “امپراتور کل روس ها- روسیه بزرگ ، روسیه کوچک ، و سفید” خوانده می‌شد. این کار در سراسر دوران شوروی ادمه یافت ، ضمن آن که نام رسمی این کشور نام جمهوری سوسیالیست روسیه شوروی ” برای خود انتخاب نموده بود . برخی از اهالی بلاروس با نام “بلاروسیه ” مخالف هستند، چرا که آن نام، در نظرشان روزهای تحت حکومت روسیه و شوروی را تداعی می‌نماید.

=========================================

تاریخ بلاروس

4

بین قرون ۶ و ۸ ام، آنچه که هم اکنون به نام بلاروسنامیده می‌شود تحت سکونت اسلاوها قرار داشت، که هنوز هم بر آن کشور سیطره دارند. کم‌کم اسلاوهای قدیمی شرق شروع به برقراری ارتباط با ورنجیان‌ها نمودند و کشوری را تحت عنوان روسیه تشکیل دادند، که عمدتاً نواحی اطراف پولاتسک نوین امروزی در بخش شمالی آن کشور در بر می‌گیرد . در قرن ۱۳ ام، این کشور به نحو ناهنجاری تحت تاثیر حمله مغولها قرار گرفت، و نهایتاً بخش‌هایی از روسیه توسط دوک نشین بزرگ لیتوانی بلعیده (تصرف) شد. سرزمین‌های اصلی این دوک نشین شامل نواحی اطراف شهرهای کرناوه ، تراکای ، ویلنیوس ، بودند ، اما خود دوک نشین اغلب در حال نبرد بود و فتوحات مشهوری را علیه مغول‌ها در شرق، ترکها در جنوب و سرداران تیوتونیک در غرب داشتند . تا قرن ۱۵ ام، دوک نشین بزرگ لیتوانی تا بخش عمده‌ای از اروپای باختری، از دریای بالتیک تا دریای سیاه گسترش یافت.

در ۲ فوریه ۱۳۸۶، دوک بزرگ لیتوانی، ولادسلاو دوم جاگییلو|جوگایلا، پادشاه لهستان شد، و دوک نشین بزرگ را با لهستان در یک اتحادیه شخصی تحت کنترل یک حکومت درآورد. این اتحادیه شخصی نهایتاً به ایجاد همسود لهستان-لیتوانی، یک کشور جدید در سال ۱۵۶۹، منجر گردید. اما، تا سال ۱۷۹۵، این کشور تقسیم شد و بر مبنای تقسیمات همسود لهستان-لیتوانی از طریق الحاق روسیه امپراتوری، پروسیا و اتریش به هم پیوست. مناطق بلاروس تا زمان اشغال آن به وسیله آلمان امپراتوری|آلمان طی جنگ جهانی اول به عنوان بخشی از قلمرو روسیه باقی ماند.

نخستین بار بلاروس استقلال خود را در ۲۵ مارس ۱۹۱۸ با تشکیل جمهوری خلق بلاروس اعلام نمود. اما این جمهوری ، عمر کوتاهی داشت، و حکومت آن به زودی پس از خروج آلمان سرنگون ش د. در سال۱۹۱۹، بلاروس به بلاروسیه SSR (جمهوری سوسیالیست بلاروسیه شوروی (BSSR)) تبدیل شد، و پس از اشغال لیتوانی شرقی از سوی روسیه، در جمهوری سوسیالیست لیتوانی-بلاروسیه شوروی ادغام شد. پس از پایان جنگ لهستان-شوروی در سال ۱۹۲۱ ، سرزمین‌های بلاروس میان لهستان و بلاروسیه تازه تاسیس SSR تقسیم گردید ، که یک عضو بنیادی اتحاد شوروی| جمهوری‌های سوسیالیست اتحاد شوروی در سال ۱۹۲۲ شد. در سپتامبر ۱۹۳۹ ، اتحاد شوروی در نتیجه معاهده مولوتف-ریبنتروپ، به سرزمین بلاروس تحت کنترل لهستان پیوست شد.

در سال۱۹۴۱، آلمان نازی عملیات بارباروسا را با حمله به اتحاد شوروی انجام داد. بلاروس به زودی پس از آن تسخیر شد، و اشغال بلاروس توسط آلمان نازی|باقیمانده در دست نازی ها تا سال ۱۹۴۴ ادامه یافت. بیشتر زیرساخت های کشور نابود شد و بخش عمده‌ای از جمعیت آن در حمله آلمان کشته شدند.

پس از پایان جنگ، بلاروسیه ، یکی از ۵۱ امضاء کننده بنیاد ملل متحد در سال ۱۹۴۵ بود . بازسازی که پس از جنگ در بلاروس انجام گرفت در مقایسه با جمهوری شوروی آبادانی قابل مقایسه‌ای را به دنبال داشت. در طی این زمان ، بلاروس به مرکزی اصلی سازندگی در ناحیه غرب اتحاد جماهیر شوروی USSR تبدیل شد . افزایش مشاغل باعث سرازیر شدن جمعیت مهاجر فراوانی از جمهوری سوسیالیست فدراتیو روسیه شوروی به این کشور گردید.

طی دوران ژوزف استالین، سیاست روسی کردن برای ” حفاظت ” SSR بلاروسیه در برابر نفوذهای کشورهای غربی آغاز شد.این برنامه قرار بود در هویت فرهنگی بلاروس ریشه داشته باشد که با عناصر روسی جایگزین شد. این سیاست شامل اعزام روس‌ها از نقاط گوناگون اتحاد شوروی و قرار دادن آن‌ها در نقاط کلیدی داخل حکومت SSR بلاروسیه بود. استفاده رسمی از زبان بلروسی و دیگر جنبه‌های فرهنگی نیز به سیاست های اتحاد شوروی|مسکو محدود می‌شد. پس از مرگ استالین در سال۱۹۵۳، جانشین او، نیکیتا خروشچف به برنامه روسی سازی ادامه داد، پایتخت SSR بلاروسیه را شهر مینسک قرار داد که ” هرچه همه ما زودتر بهروسی صحبت کنیم، باید زودتر کمونسیم را برقرار نماییم.

در ژوئن۱۹۸۸، گورهای دسته جمعی در شهر کوراپاتی کشف گردید. بنا به ادعا آن‌ها ، این گورها در حدود ۲۵۰هزار نفر از قربانیان (دوره) استالین را در خود جای می‌داد. برخی اظهار می‌نمایند که این کشف گواهی بر این مسئله است که دولت شوروی تلاش می‌نموده که مردم بلاروسی را از بین ببرد و همین موجب شده تا برخی از آن‌ها خواهان استقلال شوند.

بلاروس در ۲۷ژولای ۱۹۹۰ موجودیت خود را اعلام نمود، و در ۲۵اوت ۱۹۹۱، BSSR با به دست آوردن استقلال کامل خود، رسماً به جمهوری بلاروس تبدیل شد. در حدود همان زمان بود که استانیسلاو ششکویچ رئیس شورای عالی بلاروس درمقام رهبری بلندپایه بلاروس گردید. ششکویچ، در کنار بوریس یلتسین از روسیه و لئونید کراوچک از اوکراین در ۸ دسامبر۱۹۹۱ در بلاوژسکایا پوشچا در همایشی رسماً انحلال اتحاد شوروی و تشکیل همسود کشورهای مستقل را اعلام نمودند. تا سال ۱۹۹۴، کشور به وسیله الکساندر لوکاشنکو رهبری می‌شد.

بلاروس یک جمهوری است که توسط رئیس جمهور و مجلس دوگانه آن –مجلس ملی جمهوری بلاروس و مجمع ملی- اداره می‌شود که شامل یک مجلس پایین دستی، مرکب از ۱۱۰عضو مجلس نمایندگان جمهوری بلاروس مجلس نمایندگان، و یک مجلس بالادست، با ۶۴عضو شورای جمهوری بلاروس شورای جمهوری می‌باشد. مجلس نمایندگان اختیار دارند تا نخست وزیر بلاروس را منصوب نمایند، اصلاحاتی در قانون اساسی بدهند، به نخست وزیر رای اعتماد داده و پیشنهاداتی راجع به سیاست خارجی و داخلی بلاروس ارائه نمایند. شورای جمهوری این قدرت را دارد که مقامات گوناگون دولتی را انتخاب نموده، رئیس جمهور را استیضاح کرده و نیز اختیار دارد تا لوایح مورد تصویب مجلس نمایندگان را قبول یا رد نماید.

=========================================

تاریخچه روابط روسیه و بلاروس:

3

هشت دسامبر سال ۱۹۹۹ آلکساندر لوکاشنکو و باریس یلتسین معاهده تأسیس دولت متحد روسیه و بلاروس را امضاء کردند. با این وجود، همان طور که روند تحولات نشان می‌دهند و تحلیل‌گران سیاسی نیز بر آن اذعان دارند، هیچ دور‌نمایی برای تشکیل دولت متحد میان این دو کشور، حتی در روزهای احساسی که این پیمان امضاء شد وجود نداشت. واقع امر آن است که زمانی‌ که صحبت در مورد جذب یا ادغام باشد، رعایت حقوق مساوی بین اعضاء غیرممکن خواهد بود و یک دولت کوچک نمی‌تواند با یک دولت بزرگ تشکیل دولتی متحد دهد. اساساً ایده ادغام روسیه و بلاروس در سال ۱۹۹۰ و عمدتاً با انگیزه‌های پوپولیستی مطمح‌نظر طرفین قرار گرفت. فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق و به تبع آن تلاش قابل ملاحظه برخی افراد در روسیه و بلاروس که نوستالژی زمان اتحاد جماهیر شوروی سابق را داشتند از جمله دلایل اصلی طرح این ایده بود. با امضای پیمان تشکیل دولت متحد، روسیه ضربه روانی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق را درمان کرد و تشکیل این اتحادیه برای بلاروس تبدیل به قسمت مهمی از فعالیت‌های سیاسی آلکساندر لوکاشنکو شد.
مسکو و مینسک در پی امضاء معاهده تشکیل دولت متحد دورنماهای منافع اقتصادی خود را محقق کردند. مسکو امیدوار بود که با آماده کردن شرایط، نفوذ و گسترش روسیه در بلاروس را تسهیل کند. در مقابل، مینسک امیدوار بود که مسکو اولویت‌ها و امتیازات خاصی به ویژه در حوزة اقتصادی به بلاروس بدهد و این آرزو به حقیقت پیوست. با این حال پس از اینکه ولادیمیر پوتین شعار «شایستگی‌ها» را مطرح کرد، روسیه در روابط خود با بلاروس جنبه مصلحت‌گرایانه‌ای را برگزید که در عمل به معنی کاهش یارانه‌های روسی و تعهدات آن ارزیابی می‌گردید.
دمیتری مدویدیف، رئیس‌جمهور روسیه در دیدار اخیر با روزنامه نگاران بلاروسی در مسکو در این باره تصریح کرد؛ «در طول سال‌ها تجارت گاز طبیعی، نفت و دیگر منابع و مواد اولیه روسیه با بلاروس و مقدار کل امتیازات و اولویت‌هایی که به اقتصاد بلاروس اعطا شده حدود ۵۰ میلیارد دلار برآورد می‌گردد. از سوی دیگرکاهش کمک اقتصادی روسیه دلیل اصلی آغاز گفتگوهای مینسک با غرب بود. افکار عمومی بلاروس در حال حاضر به ادغام با اروپا بیشتر متمایل شده، اما متخصصان بعید می‌دانند که اتحادیه اروپا حتی در بلندمدت عضویت مینسک در این اتحادیه را بپذیرد، بر همین اساس است که دولت‌مردان بلاروسی ادغام و گسترش روابط با مسکو را ضروری می‌دانند.
بلاروس و روسیه شرکای تجاری عمده یکدیگر نیز محسوب می‌شوند. گر چه بازار روسیه برای بلاروس ضروری بوده و است، اما بلاروس برای روسیه در رتبه پنجم طرف تجاری قرار دارد. بنا به گزارش کمیته دائم دولت متحد، حجم معاملات تجاری بین دو کشور در سال ۲۰۰۸ بیش از ۳۴ میلیارد دلار بود که از اواسط سال ۱۹۹۰ هفت برابر افزایش یافته است. با این حال تأثیر بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۹ به کاهش قابل ملاحظه‌ای در حجم تجارت میان دو کشور منجر شد. طی این سال، برای اولین بار حجم معاملات در نه ماهة اول حدود ۱۶٫۴ میلیارد دلار ثبت گردید.
در مورد همکاری و مشارکت در موارد دیگر بین روسیه و بلاروس تعدادی سند امضاء شد که بر اساس آن باید بلاروس و روسیه در شرایط رفاه اجتماعی کاملاً برابری از جمله کمک‌های پزشکی، تردد آزاد، انتخاب محل اقامت، مناقصه و استخدام قرار می‌گرفتند. در پایان سال تحصیلی ۲۰۰۸/۲۰۰۹ در دانشگاه‌های روسیه در حدود ۱۰ هزار بلاروسی مشغول به تحصیل بودند و در دانشگاه‌های بلاروس در همان دوره زمانی تقریباً ۲ هزار روس تحصیل می‌کردند. در این میان، آموزش‌های نظامی سنتی روسیه- بلاروس نیز توسعه پیدا کرد. به عنوان مثال، آخرین مانور نظامی میان دو کشور “غرب ۲۰۰۹″ بود که در مزرهای غربی بلاروس برگزار شد. یکی از بزرگترین پروژه‌های همکاری در زمینه ابر‌کامپیوتر به نام “اسکیف” (قوی‌ترین کامپیوتر در کشورهای مشترک المنافع و پنجمین در اروپا ) نیز به طور مشترک در دستور قرار گرفت. با این ملاحظه می‌توان گفت که اتحاد بین روسیه و بلاروس تقریباً بدون «ملامت و سرزنش» کار خود را در عرصة فن‌آوری‌های نظامی و دفاعی در حال انجام دارد.

روسیه به عنوان شریک استراتژیک بلاروس
در سایه کمک‌های مالی روسیه به اقتصاد بلاروس، مردم مینسک تا حدودی مشکلات خود را تخفیف داده و با حاشیه‌ای از امنیت اقتصادی زندگی می‌کنند. نیاز مینسک به پشتیبانی اقتصادی مسکو روز به روز در حال افزون شدن است. طبق برنامه‌ریزی‌ها در ابتدای سال ۲۰۱۱ انتخابات ریاست جمهوری بلاروس انجام می‌شود و آلکساندر لوکاشنکو قصد دارد مجددا کاندید ریاست‌جمهوری شود. به نظر می‌رسد لوکاشنکو بر اساس سخنان و ایده‌های سنتی خود، وعده ارتقاء سطح رفاه ملی را در مبارزات انتخاباتی آتی مجدداً تکرار کند. وی اخیراً نیز تصریح کرده که پیش‌بینی رشد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۰ باید به ۱۱ تا ۱۳ درصد برسد.
این در حالی بود که اوایل دسامبر بانک جهانی پیش‌بینی کرد که امکان رشد تولید ناخالص داخلی بلاروس در سال ۲۰۱۰ حدود ۲ درصد خواهد بود و در سال جاری نیز به ۱‌ درصد کاهش پیدا کرد. واقع امر آن است که در بلاروس منابع لازم برای اجرای طرح‌های اعلام شده از سوی دولت برای توسعه اقتصادی وجود ندارد. مینسک برای حفظ خود در چنین بحران بی‌سابقه و بلند‌مدتی مجبور به استقراض و اخذ اعتبارات خارجی است و مجبور خواهد بود برای درخواست کمک هم به غرب و هم به شرق روی بیاورد. زیر این شرایط، بلاروس مایل به دریافت امتیازات و کمک مستقیم به ویژه انرژی از همسایه شرقی خود است. با این حال، اخیراً بین روسیه و بلاروس اختلافات جدیدی در عرضه انرژی رخ داده و در حال افزایش است. سرگئی ش‌ماتکو، وزیر انرژی روسیه در این زمینه تأکید کرد؛ که تنها در صورتی آماده ارائه قیمت‌های ترجیحی نفت به بلاروس است که شرکت‌های روسی در خصوصی‌سازی پالایشگاه‌های بلاروس مشارکت داده شوند.
در همین فضا است که لوکاشنکو تلاش کرده تا گام‌های مشخص، اما نه چندان قوی و در حدی که غرب را تحریک کند به سمت روسیه بردارد، به طوری که از طرف غرب بر بلاروس فشار وارد نیامده و در عین حال امتیازاتی از مسکو دریافت کند. او هم‌زمان مشابه این سیاست را با غرب اتخاذ کرده و در دست اجرا دارد. برای لوکاشنکو پشت کردن ناگهانی به روسیه سودآور نیست و حتی ممکن است مشکل‌ساز نیز باشد، اما حرکت تدریجی بلاروس به سمت ساختارهای غربی امکان‌پذیر است. کارشناسان بر این باورند که همکاری‌های اقتصادی متقابل با روسیه برای بلاروس خیلی سودمندتر از وعده‌های مبهم غرب در چار چوب برنامة “مشارکت شرقی” و برخی وعده‌های دیگری است که احتمال تأثیر مؤثر آن بر تحکیم حکومت و افزایش قدرت لوکاشنکو چندان مشخص نیست. تجربه فعالیت اتحادیه گمرکی در چار‌چوب دولت متحد گواه این واقعیت است که کشور بلاروس ممکن است هر سند همکاری را امضاء کند، ولی اجرای آن تنها زمانی صورت می‌گیرد که برای این کشور در آن زمان و مکان سودآور باشد.

بلاروس به عنوان شریک استراتژیک روسیه
رهبران روسیه تصمیمات و شرایط سخت‌گیرانة خود برای کمک به بقاء اقتصاد بلاروس و باقی‌ ماندن به عنوان شریک راهبردی این کشور را به دولت مینسک اعلام کرده‌اند. آنها برای این منظور همواره از اولویت‌ها و امتیازات شروع کرده‌اندکه از این جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

وفاداری ژئوپولیتیکی
اظهارات مقامات کرملین از جمله رئیس جمهور روسیه در این خصوص کاملاً واضح نبوده و برای مینسک این سوال پیش می‌اید که منظور از وفاداری ژئوپولیتیک چیست؟ مدویدیف در این زمینه تصریح کرده که؛ «در عرصه‌های بین‌المللی مهم این است که طرفین یک تعامل از چه جایگاهی برخوردار باشند و بر این اساس، بسیاری از مسائل بستگی به چگونگی روابط بین آنها دارد».

مسائل نظامی و استراتژیکی
از نقطه‌نظر سیاست خارجی، بلاروس شریک کلیدی روسیه است. بسیاری از برنامه‌ها و منافع روسیه با بلاروس دارای ارتباط و چسبندگی ملموس است. روسیه انتظار دارد که بلاروس در مبارزه با فعالیت‌های خرابکارانه و تروریستی در قالب نیروهای واکنش سریع و سازمان پیمان امنیت جمعی درآمده و به عبارت بهتر به عضویت این سازمان‌ها درآید‌. دمیتری مدویدیف آشکارا در این زمینه تأکید کرده که قرارداد‌های بین‌المللی بر قوانین ملی تقدم دارند.

اهمیت ترانزیتی بلاروس
طی سال‌های اخیر روسیه در پی ایجاد مسیرهای جایگزین برای نقل و انتقال منابع انرژی خود به بازارهای جهانی بوده است. در سال جاری تقریباً تمام تشریفات مربوط به راه‌اندازی خط لولة جریان شمالی به نفع مسکو به پایان رسیده و تا راه‌اندازی این خط لوله حدود یک سال بیشتر باقی نمانده است. تحقق این امر به طور چشم‌گیری وضعیت و موقعیت ترانزیتی بلاروس را دگرگون کرده و به عبارتی تنزل خواهد داد. این در حالی است که مقامات بلاروسی برای جلوگیری از روند پیشرفت این پروژه هیچ کاری نمی‌توانند انجام دهند و همان طور که اشاره شد، این امر توان بازی این کشور را به نحو قابل ملاحظه‌ای کاهش خواهد داد.

هراس از ریزش مشکلات از بلاروس به روسیه
ترس از اینکه بروز و وقوع بحران اقتصادی- اجتماعی بزرگ در بلاروس برای روسیه مشکلاتی از قبیل پناهندگان اقتصادی، مسئله حفاظت از ترانزیت کالا و غیره را بوجود خواهد آورد نیز یکی دیگر از دغدغه‌هایی است که مسکو را به همکاری با مینسک وا می‌دارد. با این حال، تنها نگرانی روسیه، حفظ تعادل اقتصادی و سیاسی در بلاروس نخواهد بود. مقامات کرملین نگران این نیز هستندکه مبادا بلاروس به عضویت “مشارکت شرقی” در‌آمده و با قرار گرفتن زیر نظارت اتحادیه اروپا از میزان نفوذ روسیه در بلاروس کاسته شود.

منافع اقتصادی
همان طور که اشاره شد، مسکو و مینسک در حوزه‌ها و زمینه‌های مختلف اقتصادی با یکدیگر تعامل دارند به نحوی که بسیاری از شریان‌های اقتصادی بلاروس را به جرأت می‌توان گفت که شریان اقتصاد بلاروس در دستان روسیه است. بر همین اساس است که روسیه گاه و بی‌گاه برای افزون کردن نفوذ خود بر اقتصادی بلاروس فشارهایی را برای ان کشور وارد می‌آورد. از جمله اینکه اخیراً مسکو به مینسک تأکید کرده که باید زمینة حضور هرچه بیشتر شرکت‌های خصوصی انرژی روسیه را در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی خود هموار سازد.

روندهای منطقه‌ای
مینسک به همراه قزاقستان موافقت خود را با الحاق به اتحادیه گمرکی که صحنه‌گردان اصلی این پروژه بزرگ سیاسی کرملین است اعلام کرده‌ است. پیش‌بینی می‌شود در صورت تحقق کامل این طرح، وابستگی‌های بلاروس به روسیه نه تنها در زمینة اقتصادی، بلکه در سمت‌گیری‌های منطقه‌ای نیز افزون شود.
منابع: اخبار ایا ریگنوم، ورمیا نووستی ، اخبار بلاروس، ویدوموستی، سرویس بی بی روسیه، دویچه وله، Euromost.org ، Tut.by ، Gazeta.Ru .

تهیه و تنظیم: بخش سیاسی و مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران – مینسک

مناطق دیدنی بلاروس

مینسک پایتخت جمهوری بلاروس و یکی از بزرگترین مراکز اداری ؛ فرهنگی و علمی این کشور می باشد، مساحت این شهر تقریبأ ۱۵۹ کیلومتر مربع و دارای جمعیت یک میلیون و هفتصد و بیست و نه هزار نفر و دارای نه منطقه می باشد.
مینسک آب و هوایی معتدل با رطوبت متأثر ازاقیانوس اطلس دارد و علیرغم این که امروز مینسک دارای ظاهری بسیار جوان و مدرن را دارد، اما یکی از قدیمی ترین شهر های اروپا حتی قدیمی تر از مسکو(۱۱۴۷)، ویلنوس (۱۳۲۳)، برلین (۱۱۳۷) و استکهلم (۱۲۵۲) است.
برای اولین بار در سال ۱۰۶۷ میلادی نام این شهر در متون کتبی نوشته شده است، در این سال در رودخانه نمیگا جنگ خونین بین شاهزادگان “کیف ” و “پولوتسک ” در گرفت که حتی در حماسه های روسی از آن یاد شده است.

[singlepic id=38 w=320 h=240 float=]
نام ابتدایی این شهر منسک بوده است، این کلمه از واژه “مینا ” یا “مینیات ” روسی گرفته شده که ترجمه آن به معنی “تبادل ” و “مبادله کردن ” می باشد، علت اتخاذ نام این شهر از لغات فوق الذکر قرار گرفتن آن در مسیر بازرگانی می باشد جایی که در قدیم در آن تبادل کالا می شد، بعضی دیگر معتقدند که نام این شهر از رودخانه نمیگا گرفته شده است.
در قرن یازدهم میلادی مینسک یکی ازشهر های پر قدرت و ثروتمند بود، دو جاده بزرگ از این شهر می گذشت ، جاده شمالی از روستاهای ” لوگویسک ” و “باریسف ” ، “اورشو ” ، ” آسمالنسک ” به سمت شهر مسکو و جاده جنوب شرقی از “اسلوتسک ” به “والین ” و نهایتاً به “برست ” در غرب منتهی می شدند که در حکم دو جریان اصلی توسعه و غنی سازی مینسک به شمار می رفتند.
طی قرون ۱۷ و۱۸ ، مینسک از قسمت جنوبی و شرقی و همچنین از سمت غرب وسعت می یابد . فقط بخش باتلاقی واقع در قسمت شمالی این شهر مانع از پیشروی این شهر از سمت شمال بوده است، شهر توسط دژهای محکم احاطه شده و رودخانه و باتلاقهای غیر قابل عبور حاشیه ای نیز به این شهر قدرت و استحکام بخشیدند.
رودخانه “اسوایسلوچ ” این شهر را به دو بخش پایینی “شامل بازار و ناحیه هم جوار آن ” و بخش بالایی “شامل مبادین مختلف و نیز بازار بالایی ” تقسیم کرده بود .
در سال ۱۷۹۶ در زمان امپراتوری روسیه پاول اول، نماد شهر تصویب شد و این نماد تصویر مادر مقدس “مریم مقدس ” در آسمان به همراه فرشتگان است که با نماد دولتی تلفیق شده است.
در قرن‌های ۱۷ تا ۱۹ میلادی ارزشمند ترین سبک های هنر معماری مینسک مربوط می‌شود به ساختمان های اصلی و مذهبی شهر که بیشتر آنها در مناطق قدیمی شهر قرار دارند.
در سال ۱۹۷۴ برای قدر دانی شهروندان این شهر و شایستگی آنها در طی جنگ جهانی دوم علیه نیروهای آلمان “سالهای ۱۹۴۱-۱۹۴۴ ” به این شهر لقب شهر قهرمان داده شد و در طی این جنگ تقریبأ ۹۰ درصد این شهر تخریب شد.
امروزه مینسک مرکز سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و تبلیغاتی کشور بلاروس است و شهری زیبا و شادبخش به شمار می‌رود، با قدم زدن و گردش کردن در خیابان ها و مکان های دیدنی این شهر ؛ گذشت زمان احساس نمی شود، این شهر با ظاهری امروزی و جوان خود دارای خیابان های تمیز ؛ گیاهان سر سبزو میدان‌های زیبا می باشد، ولی مهمتر از همه ساکنان مهربان و مهمان نواز و خون گرم این شهر هستند که بر زیبایی شهر افزوده و تآثیر عمیقی بر خاطرات می گزارد طوری که گفته می شود انسان همیشه دوست دارد به مینسک برگردد تا دوباره عشق و بی ریایی این شهر را تجربه کند.

جاده استالين

در دهه 30 قرن 20 در مرز غربي USSR، يكسري سنگر نظامي ساخته شد. اين سنگرها از درياي بالتيك تا درياي سياه كشيده شدند. آن روزها مرز غربي بلاروس، 35 تا 40 كيلومتر از مينسك (پايتخت كشور) فاصله داشت. همه اين تاسيسات به نام جاده استالين در دنيا معروف بودند. در 30 ژوئن 2005، جاده استالين به عنوان مجموعه تاريخي و فرهنگي نزديك شهر zaslavl افتتاح شد (35 كيلومتري مينسك). امروز همه اين جا را مي شناسند. سنگرهاي مختلفي در فنلاند، آلمان، لهستان و جموري چك بازسازي شدند، ولي كل مجموعه در بلاروس (جاده استالين، 40 هكتار) و فرانسه (جاده مكينوت) واقع شده است.
در اين محدوده آزادي عمل داريد به لانه توپ و مسلسل 2-3 منفذي رفته و توپچي شويد، روی صندلي آن جا نشسته و آماده شليك باشيد و در خندق ها قدم زده يا سوار تانك شويد. اين يكي از معروفترين موزه هاي نظامي است كه بازديد كننده خود را در ميدان نبرد مي بيند. خاطره جنگ در سوغاتي ها و عكس هايي كه از اين جا مي آوريد، پنهان است.

روستای توريستي

روستاي كوچك و جذاب واقع در سواحل بديع رود ptich (هجده كيلومتري مينسك) نمايان گر زندگي اصيل بلاروسي است. نوع معماري ساختمان ها، شيوه زندگي، وسايل خانه، ابزار، وسايل آشپزخانه، بلورجات، ظروف سفالي و غيره، همگي نماينده ي اين نوع زندگي هستند. در اين محل شما به قياس سبك روستايي بلاروس و معماري كشور خود خواهيد پرداخت و ساختمان هاي محلي، صدها صنايع دستي و ابزار هاي كشاورزي مورد استفاده روستايي ها را خواهيد شناخت.
بيش از 100 خانه روستايي، آسياب، آهنگري، چاه، مدرسه و كليسا روي زميني بيش از صد هكتار واقع شده اند. ابزارهاي كشاورزي، وسايل خانه و لباس هاي محلي به نمايش گذاشته اند. كالاي به نمايش در آمده در حوزه ها، واقعي اند. خانه هاي روستايي، طويله، آسياب بادی و كليسا به فرهنگ قسمت هاي مختلف بلاروس مربوطند و همه يكجا جمع شده اند. همه چيز واقعي است. بخش هايي از روستا قرن ها دست نخورده باقي مانده اند و سمبل سبك زندگي روستايي در بلاروسند.

موزه صنايع دستي (تكنولوژي هاي مردمي)

dubutki موزه فرهنگ بلاروس است كه تجارت ملي را به تصوير مي كشد. نمي توان اسم اين جا را موزه گذاشت. همه چيز زنده است. آسياب بادي در آن جا در حال كار كردن است، اسب برانيد و با دست هاي خود نعل اسب بسازيد. يك سفالگر، پارچ سفالي مي سازد و به عنوان سوغاتي به شما مي دهد. در صورت تمايل خودتان هم مي توانيد پشت چرخ سفالگري بنشينيد. نانوا برايتان نان محلي مي پزد.

مناطق طبيعي berezin sky

جنگل هاي انبوه، رودخانه هاي عميق و درياچه ها؛ زيبايي اين مناطق هزاران سال دست نخورده و پوشش گياهي و تنوع حيواني خود را حفظ كرده اند. اين مناطق از نظر طبيعي منحصر به فرد بوده و مشابه آن در اروپا نيست.

 

شهر های بلاروس

شهر لویینتس

شهر بیاروزا

شهر ناواهروداک

شهر پاستاوی

شهر کریچاو

شهر ویلیکا

شهر هورکی

شهر آسیپوویچی

شهر راهاچو

شهر اسمارهون

شهر کالینکاویچی

شهر واوکافسکی

شهر رچیتسا

شهر اسلوتسک

شهر ژودزینا

شهر اسلونیم

شهر کوبرین

شهر ناواپولاتسک

شهر مالادزیچنا

شهر پولاتسک

شهر مازیر

شهر ژلوبین

شهر لیدا

شهر سوتلهورسک

شهر سالیهورسک

شهر پینسک

شهر اورشا

شهر باریسائو

شهر بارانوویچی

شهر بابرویسک

شهر برست

شهر ویتبسک

شهر گرودنو

شهر موگیلو Mogilev

شهر هومل(homel یا gomel)

شهر مینسک

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *