تاریخچه نام بلاروس

[singlepic id=67 w=320 h=240 float=center]

بلاروس يک سرزمين دور از دريا در اروپاي خاوري است، که با کشورهاي روسيه، اوکراين، لهستان، ليتواني، و لتوني هم مرز مي‌باشد . پايتخت آن شهر مينسک است، و شهرهاي مهم ديگر آن برست، برست، گرودنو، گومل، موگليف و ويتبسک هستند…

در بيشتر دوران تاريخ، اين ناحيه که هم اکنون تحت عنوان بلاروس شناخته مي‌شود، بخشي از سرزمين‌هاي ديگر بود که از آن جمله مي‌توان به دوک نشين پولاتسک ، دوک نشين بزرگ ليتواني ، همسود لهستان-ليتواني و امپراتوري روسيه اشاره کرد. نهايتاً، در سال 1922، به يک جمهوري در اتحاد شوروي تحت عنوان بلاروسيه SSR تبديل شد . اين جمهوري به طور رسمي در 27 اوت 1990، حاکميت خود را اعلام نمود ، و در پي فروپاشي کشور شوروي ، استقلال خود را به عنوان جمهوري بلاروس در 25 اوت 1991 اعلام نمود . از سال 1994 تاکنون ، الکساندر لوکاشنکو رئيس‌جمهور اين کشور بوده است. بلاروس فعلاً در حال مذاکره با همسايه خود روسيه است تا هر دو کشور در ميان ساير موارد، اقتصاد خود را در طرحي به نام اتحاديه روسيه و بلاروس با همديگر يکپارچه نمايند . اين کشور هنوز هم متحمل آثار انفجار هسته‌اي در حادثه چرنوبيل مي‌باشد ، که در همسايگي جمهوري سوسياليست شوروي اوکراين قرار داشت.

از لحاظ رسمي، اين کشور تحت عنوان جمهوري بلاروس شناخته مي‌شود، در حالي که نام کوتاه آن بلاروس است. برخي کاربرد عبارت ” بلاروسي ” را که با استفاده از بيان مستقيم روسي سازي آن بوده، کسر شان مي‌دانند. اين نام به طور نادرست به ” روسيه سفيد ” ترجمه شده ، که اين نام به يک منطقه‌اي جداگانه اشاره دارد.

 

از لحاظ تاريخي، نام اين کشور در زبان انگليسي به ” روسيه سفيد ” اشاره شده است. اما اين نام دقيقاً درست نيست؛ ترجمه درست آن عبارت است از:”روتنياي سفيد” (ناحيه‌اي در اوکراين)؛ که اين اقدام (نادرست) تا امروز نيز در زبانهاي ديگر نيز تداوم يافته است.

نخستين کاربرد شناخته شده از کلمه ” روسيه سفيد ” راجع به بلاروس در اواخر قرن شانزدهم از سوي فردي اروپايي به نام جرومي هورسي صورت گرفت. او اين اصطلاح را براي تشريح امپراتوري ايوان آزارنده بکار برد. طي قرن هفدهم، تزارهاي روسي از عبارت ” روتنياي سفيد ” استفاده نمودند که تلاش مي‌کردند ميراث خود را از (سرزمين) همسود لهستان-ليتواني بگيرند. پس از آن که اين همسود فروپاشيده شد، سرزمين‌هايي که هم‌اکنون بلاروس را تشکيل مي‌دهند به طور رسمي تحت عنوان ” بلاروس ” و” بلاروسي ” ناميده شدند و اين نام‌ها جايگزين نام‌هاي ممنوعه ” ليتوا ” و ” ليسويني ” بودند و کاربرد آن شدند.

تلفظ‌هاي بلوروسيه و بيلوروسيه نقل حروف نام اين کشور بر اساس (تلفظ) روسي است. بلاروس در روزهاي امپراتوري روسيه “بلوروسيه ” ناميده مي‌شد و تزار روسيه معمولاً “امپراتور کل روس ها- روسيه بزرگ ، روسيه کوچک ، و سفيد” خوانده مي‌شد. اين کار در سراسر دوران شوروي ادمه يافت ، ضمن آن که نام رسمي اين کشور نام جمهوري سوسياليست روسيه شوروي ” براي خود انتخاب نموده بود . برخي از اهالي بلاروس با نام “بلاروسيه ” مخالف هستند، چرا که آن نام، در نظرشان روزهاي تحت حکومت روسيه و شوروي را تداعي مي‌نمايد.

 

 

 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *