اوضاع جغرافیایی بلاروس

[singlepic id=24 w=320 h=240 float=center]

بلاروس يک کشور دور از دريا، نسبتاً پست، و شامل نواحي گسترده‌اي از سرزمين‌هاي باتلاقي (تالابي) مي‌باشد. درياچه‌ها و رودخانه‌ها اين کشور را بريده بريده نموده‌اند.

بزرگ‌ترين منطقه باتلاقي آن پولزيا است که در ميان وسيع‌ترين تالاب‌هاي اروپايي قرار دارد. 11 هزار درياچه در بلاروس وجود دارد، اما اکثر اين درياچه‌ها کمتر از 5.0 کيلومتر مربع (124 مايل مربع) وسعت دارند. سه رودخانه اصلي در داخل اين کشور جريان دارند، رود نمان، رودخانه پريپيات، و رود دنپر.

بلند‌ترين نقطه بلاروس در جيارژيانسکارا هارا (تپه جيارژيانسکارا) به بلنداي 345متر مي‌باشد. آب و هواي آن از زمستان‌هاي بسيار سرد (دماي متوسط در ژانويه در دامنه‌اي بين 8- درجه سلسيوس تا 2- درجه سلسيوس) تا تابستان‌هاي خنک و باراني (ميانگين دماي 15 درجه سلسيوس تا 20درجه سلسيوس) در نوسان است.

جنگل‌ها 34% کل مناظر اين کشور را پوشانده اند، و محصولات جنگلي را يکي از پررونق‌ترين منابع طبيعي براي اين سرزمين مي‌کنند. ديگر منابع طبيعي که مي‌توان در بلاروس يافت شامل ذخاير ذغال سنگ نارس، مقادير اندکي نفت و گاز طبيعي، گرانيت، دولوميت، سنگ آهک، خاک رسوبي (آهک دار)، گل سفيد، ماسه، شن و خاک رس مي‌شود.

 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *