شهر گرودنو

[singlepic id=98 w=320 h=240 float=center]

شهر گرودنو مركز استان گرودنو در قسمت غربي
كشور بلاروس با مساحت 80 كليومترمربع و در ساحل رود نيومان واقع شده است ، جمعيت اين شهر طبق آمار سال 2005 ميلادي سيصد و هفده هزار و سيصد شصت و شش نفر مي‌باشد.
گرودنو از شهرهاي قديمي بلاروس بشمار مي رود و براي اولين بار از اين شهر در سال 1128 ميلادي نام برده شده است، در قرنهاي 12 و 13 اين شهر مانند يك دژ كوچك در مسير راه بازرگاني شكل گرفت كه در آن قبايل “كريويچي، ياتوياگي و ليتوا ” زندگي مي كردند.
در سال 1241 ميلادي در زمان شاهزاده “يوريا گلبويچ ” شهر در اشغال تارتارها بود و در سال هزار و دويست هشتاد و چهار ميلادي اين شهر به تصرف آلمان ها در آمد، در زمان ” شاهزاده ميندوگا “، براي اولين بار گردنو جزئي از پادشاهي ليتواني شد و در سال 1569 ميلادي اين شهر بعنوان مركز نظامي گرودنو قرار گرفت.
در فاصله سالهاي 1770 تا 1780 ميلادي در اين شهر كارخانجات مختلف مهمات سازي، اسلحه سازي، نساجي و غيره ساخته شدند همچنين اولين تئاتر شهر تأسيس گرديد و درسالهاي 1775ميلادي تا 1781 آكادمي پزشكي شهر گرودنو بناشد.
در سال 1795 اين شهر به امپراطوري روسيه پيوست و در سال 1801 مركز استان گرودنو قرار گرفت، همچنين در سال 1812 ارتش ناپلئون آنجا را تسخير كرد و در سال 1862 ميلادي گرودنو در مسير راه آهن پتربورگ (روسيه ) – ورشو (لهستان) قرار گرفت كه در نتيجه موجبات پيشرفت صنعتي از جمله صنايع چوب و تنباكو را فراهم آورد.
پس از جنگ ميان شوروي و لهستان در سالهاي 1921-1919، گرودنو از قسمت غربي بلاروس جدا شد و جزو كشور لهستان درآمد، ولي در سپتامبر سال 1939 ميلادي گرودنو مجدداً بعنوان مركز استان گرودنو در بلاروس قرار گرفت و بلافاصله بعد از آغاز جنگ جهاني دوم اين شهر توسط نيروهاي آلمان به اشغال درآمد و در 16 ژولاي توسط ارتش بلاروس آزاد گرديد.
در سپتامبر سال 1944 گرودنو بطور رسمي مركز استان گرودنو در بلاروس قرار گرفت و اين شهر در اثر جنگ به شدت تخريب شده بود، ولي قسمت اعظم مكان هاي ديدني اين شهر حفظ شده است.
امروزه اين شهر منحصر به فرد داراي تاريخي ارزشمند و بناهاي يادبود و فرهنگي زيبايي است كه گذشته و حال اين شهر را به هم پيوند داده‌اند.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *