مناطق دیدنی بلاروس

[singlepic id=63 w=320 h=240 float=center]

مينسك پايتخت جمهوري بلاروس و يكي از بزرگترين مراكز اداري ؛ فرهنگي و علمي اين كشور مي باشد، مساحت اين شهر تقريبأ 159 كيلومتر مربع و داراي جمعيت يك ميليون و هفتصد و بيست و نه هزار نفر و داراي نه منطقه مي باشد.
مينسك آب و هوايي معتدل با رطوبت متأثر ازاقيانوس اطلس دارد و عليرغم اين كه امروز مينسك داراي ظاهري بسيار جوان و مدرن را دارد، اما يكي از قديمي ترين شهر هاي اروپا حتي قديمي تر از مسكو(1147)، ويلنوس (1323)، برلين (1137) و استكهلم (1252) است.
براي اولين بار در سال 1067 ميلادي نام اين شهر در متون كتبي نوشته شده است، در اين سال در رودخانه نميگا جنگ خونين بين شاهزادگان “كيف ” و “پولوتسك ” در گرفت كه حتي در حماسه هاي روسي از آن ياد شده است.
نام ابتدايي اين شهر منسك بوده است، اين كلمه از واژه “مينا ” يا “مينيات ” روسي گرفته شده كه ترجمه آن به معني “تبادل ” و “مبادله كردن ” مي باشد، علت اتخاذ نام اين شهر از لغات فوق الذكر قرار گرفتن آن در مسير بازرگاني مي باشد جايي كه در قديم در آن تبادل كالا مي شد، بعضي ديگر معتقدند كه نام اين شهر از رودخانه نميگا گرفته شده است.
در قرن يازدهم ميلادي مينسك يكي ازشهر هاي پر قدرت و ثروتمند بود، دو جاده بزرگ از اين شهر مي گذشت ، جاده شمالي از روستاهاي ” لوگويسك ” و “باريسف ” ، “اورشو ” ، ” آسمالنسك ” به سمت شهر مسكو و جاده جنوب شرقي از “اسلوتسك ” به “والين ” و نهايتاً به “برست ” در غرب منتهي مي شدند كه در حكم دو جريان اصلي توسعه و غني سازي مينسك به شمار مي رفتند.
طي قرون 17 و18 ، مينسك از قسمت جنوبي و شرقي و همچنين از سمت غرب وسعت مي يابد . فقط بخش باتلاقي واقع در قسمت شمالي اين شهر مانع از پيشروي اين شهر از سمت شمال بوده است، شهر توسط دژهاي محكم احاطه شده و رودخانه و باتلاقهاي غير قابل عبور حاشيه اي نيز به اين شهر قدرت و استحكام بخشيدند.
رودخانه “اسوايسلوچ ” اين شهر را به دو بخش پاييني “شامل بازار و ناحيه هم جوار آن ” و بخش بالايي “شامل مبادين مختلف و نيز بازار بالايي ” تقسيم كرده بود .
در سال 1796 در زمان امپراتوري روسيه پاول اول، نماد شهر تصويب شد و اين نماد تصوير مادر مقدس “مريم مقدس ” در آسمان به همراه فرشتگان است كه با نماد دولتي تلفيق شده است.
در قرن‌هاي 17 تا 19 ميلادي ارزشمند ترين سبك هاي هنر معماري مينسك مربوط مي‌شود به ساختمان هاي اصلي و مذهبي شهر كه بيشتر آنها در مناطق قديمي شهر قرار دارند.
در سال 1974 براي قدر داني شهروندان اين شهر و شايستگي آنها در طي جنگ جهاني دوم عليه نيروهاي آلمان “سالهاي 1941-1944 ” به اين شهر لقب شهر قهرمان داده شد و در طي اين جنگ تقريبأ 90 درصد اين شهر تخريب شد.
امروزه مينسك مركز سياسي، فرهنگي، اقتصادي و تبليغاتي كشور بلاروس است و شهري زيبا و شادبخش به شمار مي‌رود، با قدم زدن و گردش كردن در خيابان ها و مكان هاي ديدني اين شهر ؛ گذشت زمان احساس نمي شود، اين شهر با ظاهري امروزي و جوان خود داراي خيابان هاي تميز ؛ گياهان سر سبزو ميدان‌هاي زيبا مي باشد، ولي مهمتر از همه ساكنان مهربان و مهمان نواز و خون گرم اين شهر هستند كه بر زيبايي شهر افزوده و تآثير عميقي بر خاطرات مي گزارد طوري كه گفته مي شود انسان هميشه دوست دارد به مينسك برگردد تا دوباره عشق و بي ريايي اين شهر را تجربه كند.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *