بلاروس سکوی پرتاب ایران به بازارهای جهانی

بلاروس سکوی پرتاب ایران به بازارهای جهانی

به گزارش مهر به بلاروس، سیدعبدالله حسینی در دیدار با هیات اعزامی ایران به بلاروس گفت: در روسیه، اوکراین و بلاروس فرصت‌های بی‌بدیلی وجود دارد که در کشورهای غربی به چشم نمی‌خورد. این در حالی است که بلاروس اقتصاد کوچکی دارد و مجموع گردش مالی سالانه این کشور، کمتر از 70 میلیارد دلار است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس افزود: این اقتصاد در مقایسه با روسیه، تنها معادل 3 درصد اقتصادی است که در روسیه قرار داده است؛ اما در مقابل ظرفیت‌هایی در بلاروس نهفته است که منحصر به فرد است.

وی تصریح کرد: اولین حسن بلاروس این است که این کشور جایگاه پرش خوبی برای بهترین شدن در عرصه بین‌المللی است؛ ضمن اینکه امنیت سرمایه گذاری در بلاروس کم‌نظیر است و این کشور به لحاظ سرمایه گذاری؛ کشوری ایمن به شمار می رود.

به گفته حسینی، بلاروس را باید به عنوان یک معبر برای دستیابی به بازارهای بین‌المللی به خصوص اروپایی دانست و به نوعی چهارراهی در توسعه روابط اقتصادی با کشورهای دیگر دنیا به شمار می‌رود؛ چراکه فاصله این کشور با مسکو 700 کیلومتر، با برلین 900 کیلومتر، با ورشو 300 کیلومتر و با سن‌پطرزبورگ 300 کیلومتر است.

وی اظهار داشت: در بلاروس، پتانسیل فعالیت در سخت‌ترین و ظریف‌ترین صنایع وجود دارد و دامنه صنعتی این کشور از صنایع دانش‌بنیان تا نانو، بیوتکنولوژی و هسته‌ای، هوافضا، کشاورزی و دامداری کشیده شده است.

حسینی به شرکتهای ایرانی پیشنهاد کرد تا از دانشمندان حرفه ای بلاروس که با قیمتی به مراتب مناسب تر از سایر کشورها در اختیار هستند، برای تحقیق و توسعه شرکتهای خود بهره گیرند. این در حالی است که 50 درصد از تولید علم بلاروسی‌ها را امریکایی‌ها خریداری می کنند.

وی از جمله صادرات بلاروس به ایران را الیاف، مفتول نورد گرم، فولاد، تراکتور و کشنده، کاغذ تحریر و روزنامه، موتورآلات، کنترل و پنل‌ها، ظروف آشپزخانه و شیشه‌ای ذکر کرد و گفت: در مقابل بلاروس از ایران بدنه اتومبیل سمند، انگور تازه و خشک، شیشه بی‌خطر، قطعات اتومبیل و تراکتور، خرما، انجیر، آواکادو، تجهیزات پزشکی، موتورهای درون سوز، کابل، دزدگیر و میوه خشک و تازه مغزدار و کالای پلاستیکی وارد می کند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس، با اشاره به وجود زیرساختهای بسیار مناسب حمل و نقل در کشور بلاروس گفت: حمل و نقل این کشور ترکیبی از ریلی، هوایی، دریایی و جاده‌ای است که مسیرهای تلفیقی برای صادرکنندگان ایرانی، مسیری بسیار مناسب به شمار می رود و به لحاظ هزینه نیز مقرون به صرفه است.

در ادامه این دیدار، تجار و بازرگانان ایرانی نیز به مسائل و مشکلات پیش روی تجارت ایران با سایر کشورهای دنیا پرداخته و راهکارهایی را برای توسعه روابط تجاری ایران و بلاروس ارایه دادند.

 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *