اوضاع فرهنگی بلاروس

[singlepic id=27 w=320 h=240 float=center]

تاريخچه لباس سنتي بلاروس به زمان روسيه کييفي بر مي‌گردد و در طول زمان تحت تاثير فرهنگ‌هاي همسايه : لهستاني‌ها، ليتوانيايي‌ها، تويان‌ها، روس‌ها و ديگر کشورهاي اروپايي قرار گرفته است. گذشته از ريشه‌هاي غالب روتنيايي (در اوکراين)، سبک آشپزي بلاروسي بسيار به ليتوانيايي نزديک مي‌باشد. برخي اوقات آن را تاحدودي نسبت به همسايگان بانفوذ خود از غنا و تاثير کمتري برخوردار است. اما، در واقع اين مي‌تواند حاصل نبود کلي هويت ملي باشد که هنوز به عقب نگهداشتن کشور از توسعه ادامه داده و نيز سبب افت وجود سنت‌هاي آشپزي در 100 سال گذشته شده است.

جنبه‌هاي خاص فرهنگ بلاروس به دليل روسي شدن آن، در طول زمان از دست رفته است. رئيس جمهور لوکاشنکو قوانيني را عرضه نموده که ايستگاه‌هاي راديويي و تلويزيوني را وادار مي‌نمايد پيشرفت روزبه روز بلاروس را نمايش دهند، اما اين اجراي اين کار، تفاوتي ندارد به زبان بلاروسي باشد يا به زبان روسي. ايستگاه‌هاي راديو و تلويزيوني مذکور، دولتي بوده، و توسط شرکت تلويزيوني-راديويي دولتي کشور اداره مي‌شود.

دولت روسيه بسياري از جشنواره‌هاي فرهنگي سالانه را برگزار مي‌نمايد: “بازار اسلاويانتسکي در ويتبسک”، “چشمه مينسک “؛ “همايش هاي تئاتري اسلاوونيک”؛ “جشنواره ملي دروگري”؛ “هنرها براي کودکان و جوانان “؛ “مسابقه هنرهاي نمايشي گروه جوانان”؛ “مشاعره‌هاي نيزويژ “؛ ” قصر صلح “؛ و جشنواره ملي ترانه و شعر بلاروس. اين وقايع اجرا کنندگان با استعداد بلاروسي را نمايش مي‌دهد، اعم از اين که در موسيقي، هنر، شعر، رقص يا تئاتر داراي ذوق باشند. در اين جشنواره‌ها، جوايز گوناگوني تحت عنوان قهرمانان شوروي و بلاروسي به خاطر مهارت آن‌ها در موسيقي يا هنر اعطاء مي‌شود. شماري از روزهاي تعطيل در اين کشور نظير روز استقلال يا روز پيروزي جمعيت فراواني را به خود جذب مي‌کند و نمايش‌هاي متعددي همچون آتش بازي و رژه‌هاي نظامي در آن‌ها برگزار مي‌شود. بيشتر اين جشنواره‌ها در ويتبسک يا مينسک برپا مي‌شود.

بلاروس داراي چهار مکان ميراث (فرهنگي) جهاني است، که دو تا از آن‌ها بين اين کشور و کشورهاي همسايه مشترک هستند. اين چهار مورد عبارتنداز: مجموعه قصر صلح؛ قصر نيازويژ؛ بلووژسکايا پوشاچا (مشترک با لهستان)؛ طاق زمين پيماي استروو (که در آن با کشورهاي استوني، فنلاند، ليتواني، لتوني، نروژ، مولداوي، روسيه، سوئد و اوکراين سهيم مي‌باشد.)

 

 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *