مناسبات مشترک ایران و بلاروس

مناسبات مشترک ایران و بلاروس

سياسـي

دولت جمهوري اسلامي ايران پس از اعلام استقلال بلاروس از اتحاد شوروي سابق، از جمله اولين كشورهائي بود كه استقلال اين كشور را به رسميت شناخته و روابط سياسي برقرار نمود و سپس سفير جمهوري اسلامي ايران در اوكراين بعنوان سفير اكروديته ج.ا.ايران در بلاروس تعيين شد.بدنبال افتتاح سفارت بلاروس در تهران در جريان سفر آقاي الكساندر لوكاشنكو رئيس جمهور اين كشور به كشورمان در اسفند ماه 1376 ، درنهايت در تاريخ 11 بهمن ماه سال 1379 و درجريان سفر وزير وقت امور خارجه كشورمان به بلاروس سفارت جمهوري اسلامي ايران در مينسك افتتاح گرديد. روابط سياسي دوكشور از بدو برقراري روابط دوجانبه از روند روبه رشدي برخوردار بوده است و در همين راستا  رئيس جمهور و مقامات عاليرتبه بلاروس در فرصتهاي مختلف آمادگي خود را براي توسعه همكاريهاي دوجانبه در تمامي زمينه ها اعلام نموده اند.

روابط پارلماني

روابط پارلماني ج.ا.ايران و جمهوري بلاروس از همان ابتداي برقراري روابط سياسي دو كشور شكل گرفته و هم اكنون نيز از كيفيت مناسبي برخوردار مي باشد. بدنبال افتتاح مجلس هفتم، اعضاي جديد گروه دوستي در مجالس دو كشور برياست جناب آقاي پورفاطمي و پاولويچ تعيين و معرفي شده اند. در مجلس هشتم نیز از طرف ایران جناب آقای ابهری بعنوان رئیس گروه دوستی پارلمانی معرفی شدند. شايان ذكر است در جريان سفر سال 76 لوكاشنكو به تهران، رئيس مجلس نمايندگان و معاون مجلس جمهوري بلاروس از ايران بازديد نموده و رئيس محترم مجلس شوراي اسلامي نيز در راس يك هيات عاليرتبه از 29 لغايت 31 خردادماه سال 1381 از بلاروس ديدار نمودند. آذرماه سال 84 نيز جناب آقاي حداد عادل در راس يك هيات پارلماني از بلاروس ديدار و با مقامات عاليرتبه اين كشور ملاقات نمود. رئیس مجلس بلاروس نیز در تیر سال 1388 به ایران سفر نمود. علاوه بر اين گروه دوستي پارلماني ايران نيز از تاريخ 14 لغايت 18 مرداد ماه 1386 از جمهوري بلاروس بازديد و با طرف هاي بلاروسي ديدار و گفتگو نمودند .

روابط اقتصادي و تجاری 

در حال حاضر همکاری اقتصادی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلاروس تحت تأثیر فضای مساعد سیاسی در وضعیت خوبی قرار دارد ولی هنوز از ظرفیت های بالقوه دو کشور استفاده لازم صورت نگرفته است. همکاری های اقتصادی دو کشور بیشتر در دو بخش سرمایه گذاری و تجارت متمرکز می باشد. روابط دو جانبه اقتصادي در چهارچوب كميسيون مشترك همكاري هاي اقتصادي و کمیته های آن پيگيري مي گردد. دهمین اجلاس کمیسیون مذکور در سال 1389 در تهران تشکیل شد. همچنین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در مینسک در سال 1389 برگزار شد. از زمان برقراری پرواز مستقیم میان تهران و مینسک (حدود 1.5 سال قبل)، فرصت بهتری برای تجار و سرمایه گذاران دو کشور برای سفر بوجود آمده است.

روابط  فرهنگی و هنری

تلاش فرهیختگانعرصه فرهنگ و هنر در جمهوری بلاروس برای هویت بخشی و باور فرهنگ خود، همچنین خونگرمی مردم فرهنگ دوست بلاروس و زمینه های فرهنگ شرقی در مردم این کشور در کنار روابط خوب فی مابین و تلاش ها و برنامه ریزی صورت گرفته از بدو تأسیس و آغاز فعالیت ها به ویژه طی چند سال اخیر با عث شده است اقدامات فرهنگی هنری مناسبی در جهت معرفی فرهنگ و هنر ایران در بلاروس صورت گیرد به نحوی که تنها در سال های 1389 و 1390 برگزاری جشنواره فرهنگ و هنر ایران توانست با حضور قریب به 100 هنرمند در حوزه های مختلف هنری و صنایع دستی، روزانه بین 8 تا 10 هزار بازدید کننده را با گوشه هایی از صنعت ، هنر و نوآوری جامعه امروز ایران آشنا سازد. همچنین برگزاری هفته فیلم ایران در نوروز سال 1390 با حضور چند تن از هنرمندان سرشناس ایرانی و برپایی چندین نمایشگاه از آثار هنرمندان ایرانی در شهرهای مختلف، شرایط آشنایی مناسبی را برای مشتاقان فرهنگ و هنر ایران فراهم آورد. اشتیاق قشرهای مختلف مردم بلاروس، به ویژه جوانان، به شناخت بیشتر ایران  و فرهنگ و ادب این سرزمین، سبب شده است تا طی 2 سال اخیر (89 و 90) بیش از 300 تن از جوانان بلاروسی در دوره های فارسی آموزان سفارت شرکت نمایند و با زبان شیرین فارسی آشنا شوند. بی تردید اشتیاق موجود و اهتمام هنرمندان دو طرف زمینه گسترش هرچه بیشتر فرهنگ و هنر و ادب را در این کشور فراهم خواهد آورد.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *