نظام آموزشی جمهوری بلاروس

نظام آموزشی جمهوری بلاروس
نظام آموزشی جمهوری بلاروس

نظام آموزشی جمهوری بلاروس

نظام آموزشی بلاروس به گونه ای ه است که همچون بسیاری از کشورهای توسعه یافته، استفاده از امکانات آموزشی در دروه های پایه نظیر مهدکودک ها تا سطوح عالی دانشگاهی برای  شهروندان بلاروسی فراهم است. این نظام آموزشی ، ترکیبی از سنت های داخلی و  تجارب مدرن سایر کشورهای پیشرفته جهان می باشد.

1) سطوح ارائه خدمات آموزشی تا اخذ مدرک دیپلم در بلاروس عبارتند از:

 

–      مهد کودک ها: شبکه ای از مراکز نگهداری و آموزش خردسالان (زیر 6 سال) در قالب مهد کودک ها در بلاروس فعالیت می نماید. همچنین مراکز مراقبت های ویژه برای نیازمندان مهیا است.

 

–         آموزش متوسطه: این دوره در مدارس وآموزشگاه ها  از سن 6 سالگی آغاز می شود و در سه سطح تا کلاس یازدهم ادامه می یابد.

 

الف) دوره پایه: سطح اول از سال اول تا چهارم و سطح دوم از کلاس پنجم تا نهم می باشند. این دو سطح دوره پایه متوسطه می باشند.

 

ب) دوره تکمیلی: کلاس های دهم و یازدهم سومین سطح  می باشند که دوره تکمیلی متوسطه محسوب می شوند. دوره تکمیلی متوسطه ممکن است در رشته های فنی وحرفه ای یا در مراکز تخصصی و آموزشی ارائه شود.

 

2) آموزش فنی و حرفه ای : بلاروس دارای شبکه توسعه یافته ای از نهادهای آموزشی فنی و حرفه ای شامل مدارس، دبیرستان ها و کالج های فنی و حرفه ای می باشد. شرکت کنندگان در این دوره های آموزشی، علاوه بر کسب مهارت های لازم با محیط کار واقعی آشنا می شوند و در پایان دوره گواهی مربوطه را دریافت می کنند.

 

3) آموزش متوسطه تخصصی : این دوره ها برای علاقمندان به فعالیت در امور تخصصی دایر شده است. کالج ها ، مدارس و دانشکده های هنری، کالج های فنی و حرفه ای ، دانشکده های زبان و کالج عالی از جمله موسسات ارائه دهنده این نوع خدمات آموزشی می باشند. آموزش به صورت تمام وقت، پاره وقت و شبانه انجام و 2 تا 4 سال طول می کشد.

 

4) آموزش عالی: نظام این دوره در نیمه دوم قرن بیستم در زمان شوروی رسماً دایر گردید. دوره های مختلف آموزش عالی به شکل های مختلف روزانه یا شبانه یا غیرحضوری (از راه دور) در دانشگاه ها، انستیتوها، آکادمی ها و دانشکده های تخصصی دولتی (وابسته به وزارت علوم یا سایر وزارتخانه ها و نهادهای دولتی) و مؤسسات خصوصی برگزار می شوند. بیش از 50% از هزینه های دانشگاه های دولتی تحت پوشش بودجه ملی است. شهریه دانشگاه ها در مقطع کارشناسی از 2500 تا 3500 دلار متغیر می باشد. تحصیل برای دانشجویان رتبه های برتر بر اساس سهمیه تعیین شده رایگان می باشد. دانشگاه دولتی بلاروس و دانشگاه فنی بلاروس، دانشگاه های پیشرو در نظام آموزش عالی بلاروس محسوب می شوند و شکل گیری سایر دانشگاه ها به ویژه در سایر شهرستان ها بعد از آن ها بوده است. قانون آموزش عالی در تاریخ 14 ژوئن 2007 به تصویب رسید.

 

نظام آموزشی بلاروس از نگاه آمار:

 

–       بر اساس آمار ارائه شده در سال 2009 ، از میان جمعیت بالای 15 سال این کشور (8.103 میلیون نفر)، تعداد 1.5306 میلیون نفر دارای تحصیلات عالی، 5.7921 میلیون نفر از تحصیلات تکمیلی متوسطه و تخصصی و فنی و تعداد 493.2 هزار نفر از تحصیلات پایه متوسطه برخوردار بودند.

 

–          تعداد مؤسسات ارائه دهنده خدمات آموزشی دوره های پایه متوسطه در سال 2010:  3654 مؤسسه

 

–          تعداد شاگردان مؤسسات ارائه دهنده خدمات آموزشی دوره های پایه متوسطه در سال 2010 : 961.6 هزار نفر

 

–          تعداد موسسات ارائه دهنده خدمات آموزشی دوره های تخصصی و دوره های تکمیلی متوسطه در سال 2010 : 214

 

–          تعداد دانشجویان موسسات ارائه دهنده خدمات آموزشی تخصصی و دوره های تکمیلی متوسطه : 167.6 هزار نفر

 

–          تعداد موسسات آموزش عالی در سال 2010 : 55

 

–         تعداد دانشجویان موسسات آموزش عالی : 442.9 هزار نفر

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *