معرفی استان برست

معرفی استان برست
معرفی استان برست

استان برست –با عنوان ” دروازه غربی “-  با مساحت 32800 کیلومتر مربع در مرکز اروپا و جنوب غربی جمهوری بلاروس واقع شده است. فاصله از غرب تا شرق  آن300 کیلومتر و از شمال تا جنوب 116 کیلومتر مربع می باشد . از شمال و شرق با استان های گومل ، مینسک و گرودنا – از جنوب با اکراین و از غرب با لهستان همسایه است. مرکز استان شهر برست  می باشد که از شهر مینسک 360 کیلومتر، از مسکو 1060 کیلومتر ، از شهر کیف اوکراین 800 کیلومتر و از پایتخت لهستان حدود 300 کیلومتر فاصله دارد.

در حال حاضر استان برست دارای 16 منطقه  با جمعیت بیش از 1,5 میلیون و شرایط آب و هوایی (معتدل قاره ای)  مناسب برای  زندگی و فعالیت ساکنان آن می باشد. استان برست با برخورداری از منابع  عظیم گرانیت، خاک رس، گچ، نمک، سیلیس(خاک شیشه) و ذخیره های بزرگ آب معدنی از نظر منابع طبیعی بسیار غنی می باشد.

در بخش صنعت،  بیش از 300 شرکت با تولید سالانه بالغ بر 3 میلیارد دلار در این استان فعالیت      می کنند که بیش از 3/2  این مبلغ مربوط به تولیدات بخش خصوصی می باشد.

امروزه استان برست 9%  فرآورده های صنعتی و 19%   کالاهای مورد نیاز  جمهوری بلاروس را تامین می کند که از مهمترین فرآورده های صنعتی: صنایع غذایی، ماشین سازی و فلزکاری، پردازش چوب، تولید انرژی الکتریکی، صنایع سبک و مصالح ساختمانی  را می توان نام برد.

بزرگترین تولیدکنندگان استان : “برست گاز آپارات”، “کارخانه لامپ سازی برست” ،”پینسک درو”(پردازش چوب) ، “آتلانت”، “کارخانه شکر سازی”، ” اتحادیه تولید پنبه”، ” کارخانه تریکو پولس یه” ، “کارخانه جوراب بافی” ، ” سانتا برمو”(کارخانه بلاروسی-آلمانی) ، ” کارخانه مبلمان لاگونا”.

در بخش کشاورزی و کشت و صنعت استان سیب زمینی ، 3/2 گوشت و بیش از %70 شیر تولید     می شود که 5/1 نیاز گوشت ، شیر وسیب زمینی  بلاروس را تامین می کنند.

هم مرزی استان برست با کشورهای عضو اتحادیه اروپا موجب شده است که  فعالیت های تجاری  با کشورهای خارجی روندی پویا  داشته باشد. در همین میان روابط سه جانبه استان برست ، استان والینسکی اوکراین و استان لوبلینسکی لهستان  در چهارچوب منطقه اروپایی “باگ” به صورت مثمر ثمر توسعه می یابد که موجب دستیابی به  منافع متقابل در روابط اقتصادی  می شود.

در استان بیش از 700  نهاد شغلی در حوزه واردات و صادرات کالا با بیش از 120 کشور جهان همکاری و فعالیت می کنند که از مهمترین شرکای تجاری می توان: روسیه، آلمان، لهستان، اوکراین، ایتالیا را نام برد. تراز تجارت خارجی استان در ژوئیه 2011 ،  +3,5 میلیون دلار می باشد که نسبت به زمان مشابه در سال 2010 ،  132% رشد داشته است.

بمنظور افزایش روند توسعه اقتصادی ، دستیابی به اهداف پیش روی اتاق بازرگانی و صنایع بلاروس، همکاری با جامعه جهانی و  نیز شکل گیری زیربنای بازار اقتصادی در منطقه ،  شعبه ای  در این استان با عنوان ” اتاق  بازرگانی و صنایع برست” فعالیت می کند.

در حوزه اقتصادی، منطقه آزاد برست نقش بسیار مهمی را ایفا می کند و زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری به حساب می آید. در این منطقه 73 شرکت که 55 تا از آنها به صورت مشترک و با سرمایه خارجی می باشد.

استان برست از لحاظ زیرساختهای آموزشی نقش مهمی را ایفا می کند. در این استان 4 موسسه آموزش عالی و حدود 50 موسسه فنی- حرفه ای و کاردانی برای آموزش متخصصین در کلیه شاخه های علمی و فنی وجود دارد. همچنین 16 سازمان علمی-تحقیقاتی ، پروژه ای و اکتشافی فعالیت می کنند.

در حوزه تربیت بدنی ، 16 بنای ورزشی برای آموزش و آمادگی تیم های ملی جمهوری بلاروس فعالیت می کنند.

در بخش شمال غربی استان، پارک ملی زیبای ” بلاوژسکایا پوشا ”  قرار دارد که به عنوان منطقه حفاظت شده شناسایی و از شورای اروپا دیپلم دریافت کرده است .همچنین این پارک در فهرست میراث جهانی وارد شده است. در این منطقه 120  پارک  قدیمی  وجود دارد.  قلعه برست سمبل شهر برست – شاهکار معماری قرن 19 بشمار می آید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *